Таксим е резултат на недоволство, трупано в продължение на поне десет години. Това заяви д-р Керем Йоктем от Центъра за европейски изследвания към Оксфордския университет по време на дискусията “След Таксим: какво се случи в Турция?”.
Освен д-р Йоктем в дискусията участие взе и журналистът на свободна практика Димитър Кенаров, който живее в Истанбул. Дискусията беше организирана от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и Червената къща. Модератор на дискусията беше директорът на ЕСВП-София д-р Димитър Бечев.
През последните десет години са осъществявани различни инфраструктурни проекти, които засягат живота на хората, но реално никой не е търсил тяхното мнение, не са правени обществени обсъждания на тези проекти, обясни журналистът Димитър Кенаров.
Протестите в Турция започнаха точно от един малък протест на природозащитници срещу строежа на търговски център на площад “Таксим”, което включва и разрушаването на част от парка “Гези”. Нещо подобно се случи и в България – от по-малък протест с конкретни искания, се стигна до едно много по-мащабно събитие, посочи Керем Йоктем.
По думите му в протестите в Турция са се включили хора от различни социални и политически групи. Много от тях нямаха политическа ориентация. Отивайки на демонстрациите обаче, те си изградиха мнение за това как трябва да изглежда демокрацията в Турция. Тези различни групи видяха, че имат нещо, което ги обединява, че не трябва задължително да са врагове. Тези млади хора показаха, че имат вече едни много по-високи изисквания към управляващите. Че не са съгласни техните права да се изчерпват само с правото им на глас, а в четирите години след изборите да са принудени да гледат отстрани случващото се, допълни Йоктем.
Аз присъствах на протестите и видях тези различни общности, които съществуват заедно и чиито позиции постепенно се изравняват, каза Димитър Кенаров. Тези събрани на едно място хора представляват всъщност турското общество в умален вариант.
Демонстрациите всяка вечер се превръщат в едно огромно парти. Хора свирят на китари, има рок концерти, театрални постановки. Особено запомнящи се бяха дните, в които на площада в Истанбул излезе музикант и свири на пиано. Беше много емоционално. Протестиращите плачеха. Дори част от полицаите свалиха каските си, за да слушат. Всичко това обаче приключи, когато пианото му беше конфискувано, обясни Кенаров.
Всяка вечер в Истанбул се организират форуми, на които хиляди хора се събират, за да обсъдят случващото се и бъдещето на Турция, допълни той. Журналистът показа и свои снимки от протестите в Истанбул, част от които можете да видите в галерията.
Никой не може да си обясни реакцията на премиера Ердоган, заяви в отговор на въпрос Керем Йоктем. Според него турският премиер е имал неведнъж възможността да потърси диалог, да се опита да чуе позицията на хората и да намери разрешение. Вместо това обаче той определи протестиращите като терористи и започна един своеобразен лов на вещици. Стигна се и до полицейско насилие, което само увеличи протеста, уточни Йоктем.
Близкото бъдеще за Турция е неясно, но смятам, че случилото се сега ще има своето отражение на изборите през 2014 г., обясни той.
Йоктем посочи, че все още не е ходил на протест в България, но възнамерява да отиде на днешния митинг.
0 коментара:
Публикуване на коментар